Vagabondowe przemyślenia o wolontariacie

Jakie opcje do wyboru daje workaway?

Zastanawiacie się nad tym, jakie opcje do wyboru daje Wam wolontariat workaway?

W końcu wakacje są w trakcie, kilka tygodni urlopu przed Wami, więc wyjazd na wolontariat workaway brzmi kusząco? Wolontariat daje mnóstwo możliwości i opcji do wyboru. Do poznania nowych ludzi, miejsc i kultur. Wszystko jest w zasięgu Waszych rąk. Oczywiście to, gdzie pojedziecie zależeć będzie przede wszystkim od tego, ile możecie przeznaczyć na zakup biletu i gdzie zostaniecie zaproszeni. O idei wolontariatu workaway i  WOOF (innego, ale również znanego wśród wolontariuszy), napisałam w moim innym poście. Tutaj umieszczam link.

1467626602356

I tak wpisuję workaway, klikam w ikonę „host list” i patrzę, gdzie mogę pojechać. (Tutaj ostrzegam: im więcej przegląda się ofert hostów, tym więcej pomysłów pojawia się w głowie. Skutkuje to dłuższym procesem decyzyjnym).

Zobaczmy więc jakie opcje wolontariatu workaway mamy do wyboru…

Na początek wybieram sobie Ocenię Zarejestrowało się tutaj prawie 2000 hostów. Macie więc prawie 2000 opcji do wyboru. WOW!   Zerkam na Wyspy Fidżi. Pierwszy host, a w sumie organizacja, szuka wolontariuszy, którzy pomogą przy odbudowie prowincji Tailevu, która została  zniszczona po przejściu cyklonu.  Ciekawy projekt.

Klikam dalej. Kolejna opcja do wyboru. Nowa Zelandia: Poszukiwani wolontariusze do pracy  na małej farmie (blisko miasta Christchurch) w towarzystwie alpak, owiec, świń, kurczak, kotów i psów.  Oto, jak swoje doświadczenie na tym wolontariacie workaway opisuje Jaden, jedna z wolontariuszek:

„What a great experience! Julia and the other volunteers were so friendly and welcoming, it was easy to feel at home within a day or two. This was my first destination coming into New Zealand, and I wouldn’t have done it any other way. Julia was very understanding with days off and work days, always encouraging and helpful with any small task. Whenever we needed help planning our trips, visas, or anything that we weren’t familiar with Julia was there to give us a hand. David always had clear instructions if there was something he needed done as well, so it made the work more straightforward. There was usually 10 volunteers more or less, so never a dull day here. For my first farm experience, it was great staying here. Thanks for everything Julia and David!”

13268332_1133930326671336_2716381722949503557_o
Po mojej lewej i prawej stronie: hości z Toskanii, Marina i Giuseppe, którzy są właścicielami organicznej farmy.

Teraz wybieram Indie (338 opcji): Organizacja poszukuje wolontariuszy do opieki nad sierotami. Główne zadanie wolontariuszy to nauka angielskiego, zabawa z dzieciakami, organizowanie różnych pikników, wycieczek, wspólne gotowanie. Takie rady podaje w swojej ocenie hosta Isabelle, wolontariuszka:

„We stayed at Pawan’s place with one other volunteer. Pawan and his family are so nice and welcoming, and Abby cooks amazing food! The walk up to Pawan’s house is very steep, and there is a lot of walking done because that’s your transportation, so you have to enjoy hiking and exercise if you’re looking to stay here. Also there are two houses that host the volunteers, so you’ll be meeting other people all the time. There are two day care centers that you go to in the afternoons, one is about 20 minutes further than the other, and they’re set up a little differently from each other. Make sure you have a game or two for the kids, or some simple craft ideas in mind to occupy them during the day care hours. The language barrier made it hard to teach some games, so make sure the rules are REALLY easy to follow.”

Kolejny kontynent, kolejny kraj, kolejny wolontariat workaway, kolejna opcja. Wybieram Chorwację i Wyspę Hvar. Tę wyspę przyrównuje się do hiszpańskiej Ibizy, może więc to być idealne miejsce osób, które lubią nocne życie. Tutaj na przykład, bo oczywiście wybór jest duży,  poszukuje się wolontariusza do pomocy w hostelu. 5-4 godzin pracy dziennie, oczywiście 5 razy w tygodniu, a potem do woli można korzystać z uroków wyspy i odpoczywać na chorwackich plażach. Na profilu, host prosi o minimalny, sześciotygodniowy pobyt.  Pomoc ma polegać na utrzymywaniu porządku, checkinowaniu gości oraz pomocy w kuchni.

ostello2016grandi 973
Vagabonda z hostelowymi gości (Palermo)

Przeglądam kolejne oferty hostów w Chorwacji… Pomoc w hostelu, kolejny hostel…W Zagrzebiu… Pomoc na farmie… O! I na jachcie!!!! Kto chętny? Podaję link.

Portugalia (575 hostów). Wolontariusze poszukiwani do pomocy w hostelu nad plażą, który gości surfingowców. Oprócz jedzenia i noclegu dla wolontariusza, możliwość nauki pływania na desce przez wykwalifikowanych nauczycieli. Super!!!

Hiszpania (i prawie 3 000 hostów). Mnóstwo, mnóstwo opcji do wyboru. Dla mnie ciekawa to ta w Centrum Jogi, gdzie wolontariusze mogą brać udział w zajęciach jogi i korzystać z basenu oraz sauny, która jest przeznaczona dla gości. Zapewnione jedzenie organiczne i wegetariańskie.  Ośrodek jest w miarę duży, więc i wolontariuszy zazwyczaj jest około 10-15. A to oznacza dużo zabawy i śmiechu.

13230143_1124274937636875_8345008824926798690_n
Wolontariusze z centrum jogi (Włochy)

…i tak dalej… i tak dalej… i tak dalej… W sumie, na całym świecie jest ponad 23 000 miejsc do których możecie pojechać. Na pewno coś znajdziecie dla siebie.  Jedyny koszt, który trzeba ponieść to ten związany z dojazdem, ewentualnie koszt szczepień, jeśli wybieracie się na przykład do Indii czy dodatkowe ubezpieczenie, jeśli chcecie takie wykupić.

Tak wyglądało moje ostatnie 6 miesięcy na wolontariacie:

Tekst: Magdalena Vagabonda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s