Vagabonda odpowiada FAQ

FAQ: język angielski na wolontariacie.

„Czy  język angielski na wolontariacie na poziomie średnim jest ok?

Nie ukrywam, że wolontariat chciałbym też wykorzystać do podniesienia moich możliwości językowych” -napisał do mnie pewnego dnia Piotrek, czytelnik mojego bloga.

Oto co mu odpisałam :

Myślę, że język angielski na wolontariacie na poziomie średnim wystarczy.

Chodzi przecież o to, żeby się dogadać i porozumieć ze sobą. Oczywiście im wyższy poziom, tym lepiej dla nas samych, ponieważ łatwiej nam się socjalizować, rozmawiać, śmiać i żartować z innymi wolontariuszami, a to bardzo wpływa na to, jak czujemy się w danym miejscu. Język angielski nie jest jednak koniecznością. Są miejsca, gdzie można porozumieć się po niemiecku, francusku, włosku, rosyjsku czy norwesku (tę informację zawsze znajdziesz na profilu hosta).  Wolontariat daje nam więc w zamian możliwość zgłębiania tajników obcego języka.  Ja na przykład po roku przebywania we Włoszech, potrafię zapytać o drogę, wynająć samochód na weekend czy zadzwonić do lokalnego dostawcy i zamówić warzywa. Po włosku! Oczywiście, nad książkami z gramatyką włoską też trochę się nasiedziałam.

Na wolontariacie trwa nieustannie lekcja angielskiego i to bardzo często lekcja z nejtiv spikerami z Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Irlandii, za którą w Polsce trzeba zapłacić dużo pieniędzy. Na wolontariacie lekcje języka angielskiego odbywają się  za darmo, a nejtiv spikerzy sami są bardzo chętni, aby  pomagać i tłumaczyć zawiłości ich gramatyki. Warto tylko na początku poprosić ich, aby śmiało nas poprawiali i korygowali, kiedy zrobimy jakiś błąd. Przebywanie z nejtiv spikerami z całego świata ma ten plus, że przy okazji nauczymy się angielskiego slangu i zaznajomimy się z różnymi akcentami. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że najgorszy akcent mają Irlandczycy i ludzie ze Szkocji. Całe szczęście nejtiv spikerzy często pamiętają, aby mówić prościej, wyraźniej i wolniej. Poza tym zawsze może ich poprosić, aby coś powtórzyli albo powiedzieli coś innymi słowami.

Tekst: Magdalena Vagabonda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s