Vagabondy zdrowe ciało, zdrowy duch

Czym jest ceremonia sweatlodge?

Ceremonia sweatlodge czyli dlaczego w jej trakcie rodzimy się na nowo?

Mieliście kiedyś okazję wziąć udział w ceremonii sweatlodge (The Sweatlodge Ceremony lub Tamazcal)? Jeśli nie, bardzo Wam ją polecam. Ten rytuał odbywający się w dalekich krajach Ameryki Północnej i Południowej, Afryce, Azji, czy na Syberii, jest znany ze swoich oczyszczających właściwości. Dlaczego? Ponieważ w trakcie ceremonii sweatlodge uwalniamy nasze ciało i umysł od blokujących, ciągnących nas w dół emocji: od naszych smutków, żali, gniewu, krzywd wyrządzonych nam przez innych, naszego poczucia winy ponieważ źle potraktowaliśmy kogoś w życiu. Ja wierzę, że to wszystko co nosimy w środku, prędzej czy później pojawi się na zewnątrz, że emocje, ukryte głęboko w naszym ciele, w formie choroby czy dolegliwości zamanifestują się na zewnątrz. Wierzę, bo sama przez to przechodziłam (–>bielactwo). Podzieliłam się tym już z Wami na moim blogu w zakładce: Vagabondy zdrowe ciało, zdrowy duch.

the sweatlodge
Przed rozpoczęciem ceremonii sweatlodge i wejściem do szałasu, poinformowano nas o najważniejszej zasadzie: to, co dzieje się w sweatlodge, zostaje w sweatlodge.

Czego nauczyła mnie ceremonia sweatlodge?

Ceremonia sweatlodge przypomniała mi, że wszyscy w środku jesteśmy mniej lub bardziej emocjonalnie poharatani, zranieni. Możemy na zewnątrz nosić maski uśmiechu, radości i zadowolenia, ale obojętnie ile mamy lat, każdy z nas ma swoje demony, tak lubię nazywać te pochowane emocje. Śmierć kogoś bliskiego, brak akceptacji ze strony mamy, brak miłości ze strony ojca, wielkie wymagania stawiane przez rodziców, brak zrozumienia, brak szacunku, odrzucenie, wykorzystywanie, zdrada, alkohol i inne uzależnienia, przemoc w rodzinie…

Siedząc w ciemnym szałasie (szałas był przykryty kocami) naokoło rozgrzanych do czerwoności kamieni, dzieliliśmy się swoimi historiami. Płacząc, szlochając, łkając, jak dziecko, z powodu krzywd, których doświadczyliśmy w naszym życiu… Każdy z nas po kolei miał do podzielenia swoją historię.

Siedziałam tam, słuchałam i czułam się bardzo połączona z wszystkimi uczestnikami ceremonii sweatlodge. Wiedziałam, że wszyscy musimy  dbać o siebie, kochać siebie, akceptować siebie, szanować siebie, bo wszyscy jesteśmy jednym i wszystkim zależy na tym samym.

the sweatlodge ceremony.jpg
Szałas swoim kształtem symbolicznie przypomina łono matki-symbol nowych narodzin.

W dalekich krajach ceremonia sweatlodge odbywa się zazwyczaj regularnie, raz w tygodniu (to tylko wskazuje na to, ile tych demonów mamy w sobie i że regularnie powinniśmy się ich pozbywać z naszego ciała i umysłu). Przed szałasem, przed wejściem do łona, pali się wielkie ognisko z drewna, które pilnowane jest przez czas trwania ceremonii przez fire keepera. To w tym ognisku pochowane są wielkie kamienie, nagrzane do czerwoności, które potem trafiają do szałasu. W środku, razem z uczestnikami, jest sweatlodge leader, osoba która polewa kamienie wiadrami wody, więc para bucha intensywnie, i prowadzi ceremonię krok po kroku. Bo ceremonia jest podzielona na cztery części, a każda z nich związana jest z czymś innym. Z czym?  Zapraszam do sweatlodge! I pamiętajcie: to, co się dzieje w środku, pozostaje w środku!

Tekst: Magdalena Vagabonda

Reklamy

2 myśli na temat “Czym jest ceremonia sweatlodge?

    1. Witam Ciebie 😀
      Obecnie robię wolontariat w Portugalii, w Yoga&Durf Guesthouse (www.omassim.com) i ceremonia sweatlodge jest tutaj w ofercie dla gości. Jako wolontariuszka, miałam okazję się do nich dołączyć. Ceremonia jest organizowana przez osoby, które mają duże doświadczenie, więc wiedzą co robią. Pozdrawiam, Vagabonda!

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s